Tipy a triky Mapy Fotogalerie Panoramata

 Napříč Slovenskem na Ukrajinu 2007 - Levoča

V úterý 17.7. končí náš pobyt ve Vysokých Tatrách a naše slovenská cesta bude pokračovat dál na východ. Po silnici E50 se tedy vydáváme přes Svit do Popradu a odtud pokračujeme dál na východ do slovenských končin i mnou dosud neprobádaných.
Naší první zastávkou byla Levoča - město se 14 000 obyvateli, které je nazýváno Královnou Spiše. Člověka na první pohled zaujme mohutné gotické opevnění města ze 16.století. První zmínka o městě je však ještě mnohem starší - už v roce 1249 ho ve své listině zmiňuje uherský král Bela IV. V roce 1271 už Levoča vystupuje jako centrum provincie Sasů a užívá práva svobodného královského města.Díky své poloze na křižovatce obchodních cest a díky uděleným výsadám začalo město prosperovat a své významné postavení si Levoča udržela až do konce 16.století.
V období prosperity byly vystavěno i mnoho gotických měšťanských domů, které ale byly v letech 1550 a 1599 zničeny rozsáhlými požáry. Během dalších století byly postupně budovány školy, radnice, knihovna a lázně. Ve 20.století se stala Levoča administrativním centrem župního, později okresního významu. V roce 1950 bylo centrum města prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Košická brána Levočská radnice

Nejvýznamnější stavbou města je bezesporu chrám Sv.Jakuba a proto jsme u mohutné hradby obočili skrze Košickou bránu na náměstí Mistra Pavla, které si dodnes si zachovalo svůj středověký obdélníkový tvar o stranách v poměru 3:1. Náměstí patří k největším náměstím tohoto typu v Evropě a společně se zachovalými renesančními domy svědčí o bohatství města ve středověku. My jsme na náměstí zastavili hned za zdejší radnicí, která byla přestavěna v 16.století po předchozím požáru. Dominantou celé stavby je věž, která byla přistavěna v letech 1656 - 1661 a původně sloužila jako zvonice. Hned vedle stojí zvenku nenápadný chrám sv.Jakuba, který byl postaven někdy mezi léty 1330-1350, podle jiných zdrojů možná až 1370. V průběhu dalších let byly k chrámu postupně přistavovány další části - např.kaple sv.Juraje z roku 1390 na severní straně, jižní předsíň s kaplí z roku 1474 dostavěná u příležitosti návštěvy krále Matěje Korvína nebo knihovna z roku 1519 tvořící nadstavbu nad severním portálem. V roce 1494 se Levoči setkali čtyři bratři Jagelovští - mezi nimi polský a uherský král - a se svými doprovody tu strávili delší čas. Jako památka na toto setkání byla v zadní části střední chrámové lodě umístěna zdobená dřevěná lavice a také oltář Panny Marie Sněžné, který je dnes k vidění v přední části chrámu. Díky dobré finanční situaci města a přítomnosti vysoce vzdělaných farářů došlo v následujících letech k čilému zařizování interiéru chrámu. Vznikly nové boční oltáře, nástěnné malby a také první varhany.
V první polovině 16.století přichází do města skvělý řezbář Mistr Pavel, který je kromě mnoha jiných děl autorem také oltáře sv.Jakuba, největší a nejvýznamnější pamětihodnosti města. Oltář je se svoji výškou 18,62m nejvyšším gotickým oltářem na světě. Dílo je obdivuhodné nejen svými rozměry, ale také geometrickou vyvážeností a propracovaností detailů. Oltář byl umístěn do poměrně malého čelního presbytéria, čímž celé dílo opticky splývá s architekturou chrámu. Je neuvěřitelné, že dřevěný oltář přečkal na svém místě bez úhony téměř 500 let. Za celou dobu byl pouze třikrát opravován a v letech 1952-1954 prošel náročnou restaurací, během které byl jedinkrát za dobu své existence rozebrán.

chrám sv.Jakuba oltář sv.Jakuba-pohled

Do chrámu se vstupuje pouze organizovaně zhruba každou půlhodinu. Těsně před otevřením vchodu jsem si uvědomil, že naproti v obchodě se prodávají vstupenky, naštěstí jsem si lístek v hodnotě 60sk stačil koupit včas. Průvodce celou naši početnou skupinku provedl celým chrámem a kromě hlavního oltáře sv.Jakuba nám podrobně popsal nejen dalších 18 menších oltářů, ale také chrámové vybavení včetně výše zmíněné lavice bratří Jagelovců, varhan ze 17.století, dřevěné kazatelnice, křtitelnice a lavic jednotlivých rodin levočských měšťanů. Musím říci, že to byla prohlídka nadmíru zajímavá.
čas už ale pokročil a před námi byla ještě dlouhá cesta a tak jsme se z náměstí Mistra Pavla vrátili skrze Košickou bránu zpět na hlavní silnici a pokračovali jsme dál na východ.
Bratislava
Senec

Trenčín
vodopád Skok
Lomnica, Hrebienok
Poprdske pleso
Pribylina
Levoča
Spišský hrad
Zeplínská Šírava
Košice
Vlkolínec

Nitra

Užhorog


© 2007 Pavel Juračka Aktualizace: 11.11.2007 HOMPAGE:http://www.pavelj.cz/

e-mail

Odkazy

další stránka